Zapraszamy do kontaktu

665 371 267

(58) 765 15 94

czesci@atl-czesci.pl

Gąsienice gumowe w koparkach – eksploatacja

Gąsienice gumowe to niezmiernie ważny element wyposażenia koparki gąsienicowej. Dzięki nim koparka może poruszać się po trudniejszym terenie, nie zapada się w piachu i jest o wiele bardziej stabilna niż na kołach. Dlatego warto dbać o gąsienice w koparce, regularnie sprawdzać ich zużycie oraz wymieniać. O co zadbać podczas eksploatacji gąsienic gumowych?

O zaletach koparek gąsienicowych pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Dziś zajmiemy się kwestią prawidłowego używania gąsienic gumowych, by służyły nam jak najdłużej.

koparka gąsienicowa
Koparki gąsienicowe świetnie sprawdzają się na nierównym, grząskim terenie (fot. Pixabay)

Prawidłowy naciąg

Bardzo ważna kwestia w użytkowaniu gąsienic gumowych to dbanie o odpowiednie ich napięcie. Jak ustawić naciąg? Robimy to już w trakcie zakładania nowej gąsienicy. W tym celu musimy podnieść bok maszyny i regulować gąsienicę, aż uzyskamy 10-20 mm luzu pomiędzy rolką środkową i wewnętrzną powierzchnią gąsienicy.

Następnie przechodzimy do pracy koparką, aby przetestować dane ustawienia. Sprawdzamy po godzinie, czy naciąg nam odpowiada. Jeśli nie – regulujemy ponownie, jeśli tak – zostawiamy, wszystko jest już w porządku. Warto sprawdzać naciąg regularnie, najlepiej co 100 godzin pracy maszyny, lub nawet częściej, jeśli koparka jest intensywniej eksploatowana.

koparka gąsienicowa
Dbajmy o odpowiednie napięcie naszych gąsienic gumowych (fot. Unsplash)

Warunki pracy koparką gąsienicową

Koparka gąsienicowa świetnie sprawdzi się w zróżnicowanym terenie, co nie znaczy oczywiście, że należy eksploatować ją ponad normę i nie trzeba przejmować się potencjalnymi zniszczeniami.

Jeśli pracujemy na terenie skalistym, nierównym czy żwirowym, należy poruszać się wolniej i z wyczuciem. Gąsienice poradzą sobie lepiej niż koła, co nie znaczy, że są one niezniszczalne. Nie bez znaczenia będzie też dla gąsienic wpływ zanieczyszczenia solą czy olejami – należy unikać pracy w miejscach, które mogłyby narazić gąsienice na kontakt z tymi substancjami.

Odradza się też raczej pracę na biegu wstecznym, ponieważ osłabia to sworznie i tuleje. Jeśli więc nie musimy, nie wykonujemy tego manewru. Warto też używać osłon przeciwko kamieniom, aby nie dostawały się one w mechanizm gąsienicy aż do podwozia.

Transport i przechowywanie gąsienic

Gąsienice gumowe to produkt, który wymaga ostrożnego transportu oraz przestrzegania kilku zasad odnośnie przechowywania. Przede wszystkim nie wolno narażać ich na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Każde źródło ciepła, a także deszcz, mogą spowodować zniszczenia na gąsienicach.

koparka gąsienicowa
Odpowiednie przechowywanie gąsienic to podstawa utrzymania ich długo w najwyższej jakości (fot. Unsplash)

Podczas transportu należy zadbać, by gąsienice nie były nadmiernie zginane. Nie można ich niczym przygniatać czy skręcać, ponieważ mogą powstać odgniecenia, które uniemożliwią użytkowanie.

Naprawy i konserwacja gąsienic

Cofnijmy się na chwilę do momentu samego montażu gąsienic. Wcześniej koniecznie sprawdźmy, czy układ napędowy nie wymaga serwisu. Jeśli którykolwiek podzespół – np. rolki czy koła napędowe – wymaga wymiany, zróbmy to jeszcze przed instalacją gąsienic.  

Podczas eksploatacji nie bagatelizujmy nawet najmniejszych zniszczeń gąsienic. Naprawiamy od razu, gdy tylko wychwycimy uszkodzenia. I oczywiście podstawa podstaw – utrzymanie całego systemu w czystości. Wspiera to prawidłową eksploatację i pomaga w doglądaniu maszyny.

Po gąsienice gumowe zapraszamy do ATL Części do Maszyn Budowlanych. Oferujemy tańsze zamienniki techniczne własnej produkcji i najwyższej jakości, której doglądamy osobiście. Błyskawiczny termin dostawy, europejska produkcja oraz konkurencyjne ceny to gwarancja zadowolenia tysięcy naszych klientów.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych Regulamin promocji